IPA - program Europske unije za Hrvatsku - Regionalna konkurentnost
Autor: Ivan Lutz, 28. 3. 2012.

Projekt - IPA IIIc - Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko - posavske županije.

Instrument pretpristupne pomoći (IPA) koji je uspostavljen je Uredbom Vijeća Europske zajednice br. 1085/2006, pruža opći okvir unutar kojeg je pretpristupna pomoć dostupna Hrvatskoj kao zemlji kandidatkinji...

Srednja škola M. A. Reljković Slavonski Brod, uz stručnu pomoć Brodsko-posavske županije i CTR-Razvojne agencije, pripremila je i provodi projekt pod nazivom „Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije" koji ćeosigurati potporu velikom broju malih i srednjih poduzetnika (MSP) koji posluju u poljoprivredi - specifičnom sektoru od velike važnosti za Županiju.

Projektom je planirana izgradnja i opremanje laboratorija, komora i plastenika za proizvodnju sadnica iz bezvirusnog sadnog materijala, dok će poduzetnici dobiti sveobuhvatnu pomoć koja im je potrebna kako bi razvili i unaprijedili vlastito poslovanje u poljoprivredi. Dodatno, projekt snažno podupire umrežavanje istraživačkih institucija i institucija koje pružaju potporu poslovanju poduzetnika s privatnim sektorom.

Projektom se želi potaknuti gospodarski rast u Brodsko-posavskoj županiji, temeljen na istraživačkim i razvojnim aktivnostima i transferu novih tehnologija u poljoprivredi. To će se postići osnivanjem Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj, kao glavne jezgre inovativnog načina proizvodnje bezvirusnih sadnica (u Županiji i potencijalno u široj regiji) i pokretača partnerskih aktivnosti vezanih uz istraživanje, edukaciju i razvoj u poljoprivredi.

Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj
BPZimat će 3 ključne povezane funkcije:

1)    proizvodnja bezvirusnihin-vitro sadnica i biljnog materijala s ciljem:

(a)    uvođenja kvalitetnog biljnog materijala u proizvodnju lokalnih poljoprivrednih proizvođača, kako bi se postigli veći prinosi i kvalitetniji poljoprivredni proizvodi, što će u konačnici dovesti do veće produktivnosti i konkurentnosti.

(b)    prodaje sadnica na domaćem i stranom tržištu, čime će se osigurati financiranje rada Centra, i

(c)    stvaranja poslovnih prilika za poduzetnike u poljoprivredi, osobito za one koji već posjeduju vlastite staklenike/plastenike u kojima mogu proizvoditi visokokvalitetan i konkurentan rasadni materijal

2)    istraživanje i razvoj - u području genetike biljaka i istraživanja po narudžbi te ispitivanja u laboratoriju, s ciljem potpore poljoprivrednim proizvođačima u primjeni novih tehnologija

3)    edukativne i savjetodavne usluge u području poljoprivrede i poduzetništva za poduzetnike u poljoprivredi.

Trajanje projekta je 18 mjeseci.

Vrijednost projekta iznosi 1,5 mil. Eura, od čega će se 998.000 Eura osigurati sredstvima EU. Ciljane skupine u projektu su poljoprivredni proizvođači kojima će se omogućiti besplatna edukacija i savjetovanje u području agrotehnologije i razvojapoduzetničkih znanja i vještina kako bi uspješnoproizvodili visoko profitabilne kulture, uveli bezvirusni materijal u proizvodnju te primjenjivali principe inovativne dinamičke proizvodnje.

Partneri u projektu:
Brodsko-posavska županija
CTR - Razvojna agencija Brodsko-posavske županije
Poljoprivredna savjetodavna služba Brodsko-posavske županije
Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Suradnici u projektu:
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Slavonski Brod
Klaster "Posavina povrće" Slavonski Brod Udruga proizvođača voća Brodsko-posavske županije "Slavonija voće" Poljoprivredni institut Osijek

Dodatne informacije o projektu:

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod
Ivana Cankara 76
dvvi@yahoo.com
srednja-skola-mar@sb.htnet.hr
www.ss-mareljkovica-sb.skole.hr

Brodsko-posavska županija
Upravni odjel za razvoj i europske integracije
Petra Krešimira IV br. 1
Tel: +385 35 405 250, 405 262
jpp@bpz.hr
lvukojevic@gmail.com
www.bpz.hr

CTR - Razvojna agencija
Brodsko-posavske županije d.o.o.
Trg pobjede 26a/4. kat
ctr@ctr.hr
mirela@ctr.hr
www.ctr.hr

Ova publikacija izrađena je uz pomoć Europske unije. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Srednje škole M. A. Reljkovića Slavonski Brod i ni na koji način ne odražava stajališta Europske unije.

ORIGINALNI DVOJEZIČNI LETAK MOŽETE PREUZETI U PRIVITKU ISPOD

Priloženi dokumenti: