Projekt: Green Jobs for Green Food
Autor: Ivan Lutz, 18. 2. 2013.

IPA for the Human Resources Development Component in Croatia 2007 – 2009

Regional Network of Local Learning Institutions

Modernisation of existing VET school curricula in the field of food production: “Green Jobs for Green Food”

1. PROJEKTNI CILJEVI

Podnositelj zahtjeva je Prirodoslovna škola Karlovac iz Karlovačke županije, a partneri su Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod iz Brodsko-posavske županije i Gospodarske škola Čakovac iz Međimurske županije.

Vizija i važnost projekta: Opći cilj ove akcije je podizanje kapaciteta strukovnih škola za pružanje suvremene nastave; pružiti studentima znanje, vještine i kompetencije relevantne za potrebe tržišta rada u sektoru poljoprivrede, veterinarstva i prehrane. Glavne ciljne skupine su strukovne škole. Postoje mnogi problemi koje danas svakodnevno susreću strukovne škole. Jedan od njih je i kvaliteta nastave jer postojeći programi ne mogu učinkovito osigurati da će relevantne teme biti naučene, nastavne metode su dobre, ali postoje neka mjesta za poboljšanja, kao što je pružiti studentima više aktivno sudjelovanje u nastavnom procesu i učenju , kao i uključenje više ICT-a u obrazovanju. Pored toga, bi trebalo biti više suradnje među školama i nastavnicima, kao i među školskim učeničkim zadrugama i obiteljskim kućanstvima. Razmjena znanja i iskustava je niska. Osim toga, strukovne škole bore s neatraktivnim „izgledom“ za učenike zbog nepoštivanja atraktivnosti poljoprivredne struke, budući da je vrlo niska razina modernizacije u poljoprivrednim djelatnostima. Obiteljska kućanstva koriste zastarjele metode proizvodnje, s malo ili nimalo ICT podrške, te s niskom razinom ekološke. Ova akcija ima za cilj rješiti sve ove izazovne probleme. Budući da je ova akcija u svrhu poboljšanja situacije u strukovnim školama, njihovi učitelji i učenici su glavne ciljne skupine. Krajnji korisnici su obiteljska domaćinstva, poljoprivredne zadruge, i stanovništvo u ruralnim područjima u cjelini. Za kućanstava, kao i za poljoprivredne zadruge postoji hitna potreba za modernizaciju proizvodnje u sektoru poljoprivrede, prehrane i veterinarstva kako bi stekli konkurentnost na tržištu poljoprivrede.

Rezultati projekta: Poboljšani nastavni planovi (školski kurikulum) i novi sadržaj razvijen o RES/RUE tehnologiji.

Više o projektu: www.g4g.com.hr