Državno natjecanje učenika i učenica srednjih škola Republike Hrvatske u Obrazovnom sektoru poljoprivreda, prehrana i veterina 2013.
Autor: Ivan Lutz, 30. 4. 2013.

Natjecanje su organizirali:Ministarstvo znanosti, obrazovanje i sporta, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih , Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod.

Natjecanje je organizirano u prostorijama škole domaćina Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod. Natjecanje se  sastoji iz pisanog testa  i praktičnog zadatka u natjecateljskim disciplinama: Agro, Flora, Nutri-vita, Pekari i Veterinarski tehničari...

Državno natjecanje učenika koji imaju široka znanja iz poljoprivredne prehrambene i veterinarske struke. Naša zemlja je u klimatskom i geografskom pogledu raznolika te je  pogodna za uzgoj gotovo svih vrsta kulturnog bilja,voća, povrća, ratarskih kultura, cvijeća i dr. agronomija, ugostiteljstvo i turizam objedinjeni su u ovim disciplinama kroz  zanimanja iz kojih učenici/ce dolaze te na taj način čine cjelinu kojom se nastoji postići konkurentnost i opstojnost poljoprivrede, prehrane i uzgoja stoke u ruralnom prostoru.

Cilj je pripremiti i kroz ovakva natjecanja kreativne i sposobne učenike koji će uspješno odgovoriti izazovu u području agrobiznisa i ruralnog razvitka. To su budući istraživači, znanstvenici, proizvođači koji se žele baviti uzgojem voćaka, vinove loze, povrća, žitarica, ljekovitog bilja, uzgojem domaćih životinja te proizvodnjom: kruha, mesa, mlijeka i jaja.

Učenici proširuju znanja iz postojećih stručnih predmeta ili zadovoljavaju neke specifične potrebe. Upravo na ovakvim natjecanjima  obrazuju se majstori zelenih polja koji biljke i životinje ne „proizvode“, već ih uzgajaju i njeguju.

Na natjecanju su bili svi koji vole prirodu, druženje s biljkama i životinjama, to su oni najbolji iz cijele Hrvatske oni su dio zajedničkog tima koji se natjecao na Državnom natjecanju učenika i učenica Republike Hrvatske 2013. godine u Obrazovnom sektoru poljoprivreda prehrana i veterina, u natjecateljskim disciplinama: Agro: 14 učenika i mentora, Flora: 10 učenika i mentora, Nutri – Vita: 9 učenika i mentora, Pekari: 7učenika i Veterinarski tehničari: 10 učenika i mentora. Priprema i provedba natjecanja protekla je bez problema u ugodnom ozračju i natjecateljskom duhu.

U disciplini Agro: prvo mjesto osvojio je učenik Zdenko Vazdar, mentorica Josipa Sajko, Poljoprivredna škola Zagreb; drugi mjesto je učenik Gabrijel Kretonić, mentor Ivan Išasegi, Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo; treće mjesto osvojio je učenika Luka Ivanišević, mentorica Ivana Petrošanec Pišl, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod.

U disciplini Flora: prvo mjesto osvojila je učenica Iva Jakobović,mentorica  Viktorija Alagić, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek; drugo mjesto je učenica Lucija Marasović,  mentorica Višnja Sikirić, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića; treće mjesto je učenica Melissa Krušec,  mentorica Ljiljana Škrobar, Gospodarska škola Čakovec.

U disciplini Nutri-vita: prvo mjesto osvojila je učenica Ana Gelo, mentorica Marija Rapanić,  Srednja škola „Braće Radić“ Kaštel Štafilić-Nehaj; drugo mjesto je učenica Amanda Dorner, mentorica Gordana Žugčić; Prehrambeno - tehnološka škola Zagreb; treće mjesto je učenika Filip Baričević, mentorica Mirjana Lončar,  Medicinska škola u Rijeci.

U diciplini Pekari: prvo mjesto osvojila je učenica Irena Jakopčić, mentorica Lovorka Ernoić,  Srednja strukovna škola Varaždin; drugo mjesto je učenik Robert Karamatić, mentor Milan Puškar; Prehrambeno-tehnološka škola Zagreb;  treće mjesto je učenica Đurđica Pašalija, mentorica Gordana Batinović Turisticko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar.

U disciplini Veterinarski tehničari: prvo mjesto osvojila je učenica Kristina Trkulja, mentor Andrija Stojanović, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod; drugo mjesto osvojila je učenica Tihana Vuković, mentorica Kristinka Baglama, Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek; treće mjesto osvojila je Lara Kabić, mentorica Sayonara Mršić,  Poljoprivredna, prehrambena I veterinarska Škola Stanka Ožanića.

Koordinator natjecanja:

Vehid Ibraković, dipl. ing. agr.

Fotogaleriju pogledajte OVDJE