Zelena oaza na sajmu "Poljoprivredno – poduzetničke ideje 2014." u Novoj Gradiški
Autor: Ivan Lutz, 29. 1. 2014.

U petak i subotu 24. i 25. siječnja 2014. godine u Novoj Gradišci održana je 16. Savjetodavno – izložbena manifestacija "Poljoprivredno – poduzetničke ideje 2014." koju organizira Brodsko – posavska županija u suradnji s Poljoprivrednom savjetodavnom službom, Hrvatskom poljoprivrednom agencijom – Županijskim uredom u Slavonskom Brodu, županijskom Gospodarskom i Obrtničkom komorom, CTR-om, srednjim školama, Turističkom zajednicom i gradom Nova Gradiška.

Ovogodišnji sajam otvorila je pomoćnica ministra poljoprivrede Zvjezdana Blažić te istaknula važnost ovakvih edukativnih manifestacija koje bi trebale biti smjernice razvoja hrvatske poljoprivrede. Osim pomoćnice ministra na manifestaciji su govorili i župan Danijel Marušić, te načelnik Nove Gradiške Željko Bigović.

Sajam je bio prilika za edukaciju, izložbu proizvoda obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, poljoprivredne opreme i materijala svih subjekata poljoprivredne djelatnosti.

Projekt Zelena oaza imao je svoj izložbeni prostor na kojem su se predstavili poljoprivredni proizvođači projekta, koji su u sklopu istoga prošli edukacije o eko proizvodnji. Projekt Zelena Oaza je projekt prekogranične suradnje koji zajednički provode HKD Napredak sa svojom zakladom Otvorena kuća i srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda, a koji je s 85% sredstava financira  Europska unija.

Izložbeni  prostor Zelene oaze služio je kao info točka koji je svim zainteresiranima nudio informacije o EU projektu Zelena Oaza, platforma za predstavljanje sudionika projekta i njihovih poljoprivrednih proizvoda, te omogućio radio aukciju na valovima Radio Slavonije poljoprivrednih proizvoda projektnih polaznika i svih ostalih zainteresiranih izlagača na sajmu. Upravo je radio aukcija na kojoj je ponuđeno 14 poljoprivrednih proizvoda (razne vrste meda, džemova, krema, kravlji sir), od čega ih je prodano 13, bila novost ovoga sajma.

Na radio aukciji svoje proizvode predstavili su pčelar Luka Lazić (med i džem od šipka), pčelar Azem Tursić (med od bagrema, kremu od nevena i kantariona), pčelar Mladen Mandić  (med od lipe i bagrema), voćar Senad Bajramović (pekmez od jabuka),  zaklada Otvorena kuća (pekmez od šljiva), srednja škola MAR (kisela paprika i kisela cikla), OPG Boić (kravlji sir od masline i kravlji sir od šarenog bibera) i OPG Škledar (dudov džem).

Cilj ovakvog predstavljanja poljoprivrednih proizvoda je podizanje konkurentnosti poduzetnika u poljoprivredi kroz intenziviranje postojećih i uvođenje novih oblika marketinških aktivnosti u poljoprivredi.

Drugog dana manifestacije u sklopu prezentacijsko-edukativnog programa održana su dva predavanja. Predavanje o pčelarstvu na temu „Istine i zablude o kvaliteti matice“ koje je  održala dr.sc. Maja Dražić iz Hrvatske poljoprivredne agencije dok je temu „Opasnosti za matice u pčelinjoj zajednici“ prezentirao prof.dr.sc. Nikola Kezić, redoviti profesor na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.

Priloženi dokumenti:
Green_Oasis_Nova_Gradiska.doc (468.00 KB)