Jednako obrazovanje SVIMA
Autor: Ivan Lutz, 2. 6. 2014.

Živimo u urbanom svijetu razvijene tehnologije, koji teži demokraciji i znanju. Svoje težnje svijet je i ozakonio. Međunarodni, pravno obvezujući akti su i Opća deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine; Konvencija o pravima djeteta iz 1989. godine; Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom iz 2007. godine. Svi oni propisuju jednako pravo na edukaciju za sve, baš kao i hrvatski Ustav, Zakon o odgoju i obrazovanju, Nacionalni okvirni kurikulum...

Ipak, možemo postaviti pitanje, je li sustav obrazovanja pravedan i pruža li jednake uvjete svima?

Ako Hrvatska zaista želi biti 'zemlja znanja', u redovni sustav obrazovanja, potrebno je uključiti gluhu, nagluhu, slijepu i slabovidnu djecu te im pružiti jednake uvjete za obrazovanje. Međutim, takva integracija je na samom početku. Škole nisu dovoljno opremljene, uvjeti rada su neprilagođeni, a nastavničko osoblje nedovoljno je educirano za rad s takvom djecom.

Gospodarska škola iz Varaždina nositeljica je projekta: 'Integracija skupina u nepovoljnom položaju u redoviti obrazovni sustav' - 'Daj mi znak', financiranog iz IPA programa.

Naša Srednja škola Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu prepoznala je u projektu mogućnosti za integraciju gluhe, nagluhe, slijepe i slabovidne djecu djece u redoviti sustav obrazovanja i sudjeluje u njemu kao škola partner.

Cilj projekta je educirati nastavnike za izvođenje nastave  i osigurati odgovarajuće uvjete i neophodnu opremu za rad s takvom djecom. Naš projektni tim čine ravnatelj, pedagog, psiholog i 14 nastavnika.

Edukacijom znakovnog jezika članovi projektnog tima steći će osnovne vještine u komunikaciji znakovnim jezikom, a kroz predavanja i radionice pod vodstvom stručnjaka iz ustanova za rehabilitaciju djece s oštećenjima sluha i vida poboljšati uvjete za izvođenje i prilagodbu nastavnih sadržaja.

Sredstvima iz projekta opremili smo i jednu učionicu za potrebe obrazovanja gluhe, nagluhe, slijepe i slabovidne djece.

Od pomagala raspolažemo sa:

• Računalima sa instaliranim programom za čitač ekrana (screen reader/magnifier), soffterom za prepoznavanje teksta (scanner OCR software) i pretvaračem teksta u govor (speech synthesizer)

• Džepnim DAISY reproduktorom (pocket digital recorder/player)

• Optičkim stolnim povećalom (optical desktop magnifying glass)

• Indukcijskom petljom (induction ioop system)

Želimo postati stvarna i dosljedna pomoć i podrška u obrazovanju djece s takvim teškoćama,  jer  'tko ne napreduje, nazaduje'.

Nadamo se suradnji s Udrugom slijepih i Udrugom gluhih u Slavonskom Brodu . Nudimo im korištenje opreme i razmjenu iskustva u radu.

Očekujemo da će uz trud, zalaganje i uvjete koje imamo  gluha, nagluha, slijepa i  slabovidna  djeca steći odgovarajuća znanja i vještine  za izabrana zanimanja. Potrebno je osmisliti i odgovarajuće aktivnosti za njihovu socijalizaciju. Pomoći im da se osjećaju sigurno i prihvaćeno među svojim vršnjacima.  Zato smo  projektom obuhvatili  grupu učenika koja će se kroz predavanje stručnjaka, posjete inozemnim školama i ljetnim kampom u Biogradu na moru  bolje upoznati s problemima i potrebama gluhe, nagluhe, slijepe i slabovidne djece.

Započeli smo stvarati uvjete potrebne za komunikaciju, bolje razumijevanje i prihvaćanje različitosti. Nadamo se da će takva integracija pomoći pravednijem obrazovanju za sve.