Izabran najljepši školski vrt!
Autor: Ivan Lutz, 25. 10. 2008.

Projekt "NAJLJEPŠI ŠKOLSKI VRTOVI" nastao je nakon prijedloga Obrazovnog programa Hrvatskoga radija - emisije "Slušaj kako zemlja diše" - u proljeće školske godine 1994/95. Projekt podupiru Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Ministarstvo kulture, Hrvatska turistička zajednica, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i brojni darovatelji koji školama osiguravaju vrijedne nagrade. U ime nositelja natječaja za 2008. godinu, projekt potpisuju glavni ravnatelj HRT-a i državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa.

Škola M.A. Reljković se prijavila na natječaj i ...prenosimo Vam radosnu vijest:
Iz lepeze prelijepih školskih vrtova diljem Hrvatske, Prosudbeno povjerenstvo odlučilo je da 2008. godine proglasi i nagradi NAŠ ŠKOLSKI VRT.

Vrlo značajnu ulogu u postizaanju tog uspjeha doprinijeli su učenici naše škole i njihovi voditelji te svi zaposlenici koji se brinu za vrt.

Poštovani i dragi prijatelji!

Biti priznat kao prvi i najbolji doista je ugodno, a zar nije isto tako lijepo stvarati tu ljepotu? Projekt Najljepši školski vrtovi krenuo je šk. godine 1994./95., a zamišljen je nakon velikih ratnih razaranja kao obnova školskih vrtova u kojima će djeca, radeći na zemlji, lakše izliječiti i zaboraviti ratne traume. Inicirao ga je Obrazovni i dječji programa Hrvatskoga radija u ekološkoj emisiji „Slušaj kako zemlja diše“. Škole diljem Hrvatske u velikom su se broju odazvale pozivu, pa je i obnova školskih vrtova prerasla u natječaj za najljepše školske vrtove osnovnih i srednjih škola na području cijele zemlje.

„Slušaj kako zemlja diše,
Slušaj kako raste trava,
Slušaj kako pod stopama našim
Skrivena snaga u sjemenci spava.“

Početni stihovi emisije simbol su, ne samo snage sjemenke iz koje će izrasti nova biljka, nego i svih djevojčica i dječaka u osnovnim školama, također i srednjoškolaca, uz čiju pomoć školski vrtovi postaju prave oaze autohtone ljepote hrvatske prirode i njezine bogate biološke raznolikosti. Uz čestitke i najbolje želje vama i vašim vrtovima, voditeljica projekta „ NAJLJEPŠI ŠKOLSKI VRTOVI“

Lidija Komes

Tekst napisao fotke slikao Vehid Ibraković