50. godina naše škole
Autor: Ivan Lutz, 22. 10. 2009.

Srednja škola Matija Antun Reljković u Slavonskom Brodu u petak, 23. listopada obilježava 50 godina rada i postojanja.

Program proslave počinje u prostorijama škole u 14 sati, kada će prva generacija učenika imati sat razrednika, potom je u 15 i 30 razgledanje škole i okoliša, te od 16 i 30 svečana akademija.

U 19 sati je svečana večera u Vuković centru u Sikirevcima.

Tijekom dana ( od 10 do 17 sati ) održat će se u školskom vrtu Dani otvorenih vrata na temu zahvalnosti za plodove zemlje.

Srednja škola M. A .Reljković u djeluje u kontinuitetu od 1959. godine, a osnovana je kao Poljoprivredna škola sa praktičnom obukom. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća prerasta u Školski poljoprivredno-prehrambeni centar, a devedesetih godina postaje srednja škola s tri samostalne pedagoške jedinice i takav je oblik zadržala do danas. Tri su samostalne škole:
- Poljoprivredna tehnička škola (poljoprivreda i šumarstvo),
- Veterinarska škola,
- Kemijska škola (kemija, ekologija, prehrana, geodezija).

Svaka škola obrazuje određene profile zanimanja, ima nastavničko vijeće, a zajedničko im je prostor i uprava. U školi se obrazuje oko 1000 učenika raspoređenih u 37 razrednih odjela. U zgadi škole otvoren je Dodiplomski studij bilinogojstva i hortikulture u suradnji sa Poljoprivrednim fakultetom iz Osijeka. Zgrada škole je renovirana i dograđene su nove učionice, sportska dvorana, kuhinja, amfiteatar, a ambijent u kojem dominiraju široki, svijetli hodnici stvara pozitivno ozračje.

Škola je opremljena praktikumima za praktičnu i teorijsku nastavu učenika i studenata, a organiziraju se i edukacije poljoprivrednih proizvođača s područja Brodsko-posavske i susjednih županija.

U prostoru škole i na sajmovima mogu se kupiti kvalitetni plodovi rada učenika kao npr. svježe voće i povrće, prerađevine od voća sa oznakom ekološke proizvodnje kao što su kupinovo vino, pekmezi i  jabučni ocat. Tu su i cvjetni aranžmani, lončanice i žardinjere.

Učenička zadruga «Tkanica» u sklopu slobodnih aktivnosti okuplja sekcije zlatoveza, modelara, vrtlarsko-ekološke aktivnosti, prerade voća i povrća, konjičko-sportski klub «Tulipan», te surađuje sa braniteljskom udrugom Sjeme-panj-umjetnost-život.