preskoči na sadržaj

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

Login
 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2010.

Ukupno: 660223

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kloniranje biljaka in vitro
Autor: Ivan Lutz, 11. 3. 2010.

U laboratoriju za miropropagaciju ili mikrorazmnožavanje  umnožavamo biljke na sterilnim hranjivim podlogama u staklenkama i takvu proizvodnju nazivamo „ in vitro“ ili  u staklu, tj. epruveti ili laboratorijskoj posudi. Biljke u staklenkama smještene su na police klima komore uz kontrolirane uvjete svjetla i temperature.......


Kloniranje biljaka in vitro

U laboratoriju za miropropagaciju ili mikrorazmnožavanje  umnožavamo biljke na sterilnim hranjivim podlogama u staklenkama i takvu proizvodnju nazivamo „ in vitro“ ili  u staklu, tj. epruveti ili laboratorijskoj posudi.

Biljke u staklenkama smještene su na police klima komore uz kontrolirane uvjete svjetla i temperature, a kako se radi o malim biljčicama, mikropropagulama, na malom prostoru možemo uzgojiti veliki broj biljaka. Kloniranje biljaka „ in vitro „ je brzo, vegetativno umnažanje biljaka iz stanica tkiva i organa početne biljke majke u aseptičnim uvjetima.

 Koje su prednosti mikropropagacije?

 
Dva su glavna razloga korištenja „ in vitro“ tehnologije u proizvodnji sadnog materijala.

Prvi je ozdravljivanje biljaka, jer je ovo najučinkovitija metoda oslobađanja biljnog materijala od virusa i patogenih klica. Certificirani sadni materijal dobiven ovom metodom nazivamo virus-free ili bezvirusne sadnice.

Drugi razlog korištenja ove tehnologije je brza stopa umnažanja biljaka neovisno o godišnjem dobu. Nakon uspješno postavljene aseptične kulture od jednog pupa možemo u periodu od 6 mjeseci stvoriti cca 10 000-30 000 identičnih biljaka  u prostoru od 10 m.

 Od početka korištenja tehnologije kulture tkiva „in vitro“ razvoj je tekao u nekoliko pravaca. Jedan smjer je oplemenjivanje i stvaranje novih sorti, pa i genetički inženjering, a cilj rada ovog laboratorija prati suprotan smjer tj. brzo umnažanje ozdravljenog biljnog materijala identičnih svojstava kao početni klon. Metode kulture tkiva „in vitro“ također se koriste u medicini, farmaciji i prehrambenoj industriji.

 Opremljenost laboratorija

 Skupa oprema je jedan od bitnih razloga zašto ne postoji više ovakvih laboratorija u našoj zemlji iako poljoprivredni proizvođači i  sve više uvoze „in vitro“ sadni materijal. Osim povremeno aktivnih laboratorija u sklopu visokih učilišta postoji samo jedan komercijalni laboratorij za mikropropagaciju u Solinu.

 Naš laboratorij je u potpunosti opremljen i prostorno odvojen prema različitim fazama proizvodnje. Prvi dio je namijenjen pripremi hranjivih medija i  biljnog materijala prije sterilizacije.Slijedi prostor klima komore sa policama na kojima su smještene biljke u staklenkama uz odgovarajuće režime temperature i osvjetljenja.

Svi postupci rada sa sterilnim biljnim materijalom odvijaju se u zasebnom prostoru u koji se ulazi preobuvanjem, oblačenjem čiste kute i stavljanjem rukavica, a u nekim slučajevima i zaštitne maske. Radni prostor je laminarni kabinet sa protokom sterilnog zraka. Izgrađen je tako da se zrak usisava sa jedne strane i propuhuje kroz filtere koji ne propuštaju čestice veličine mikroorganizama, a nakon toga se čist zrak upuhuje u radni prostor.

Osim toga, budući da  tokom rada zrak neprekidno struji prema van radni je prostor zaštićen od ulaska nepoželjnih čestica.Na radnoj površini laminarnih kabineta nalazi se plamenik za sterilizaciju pinceta i skalpela, sterilne staklene posude i optička lupa. Laboratorij je opremljen sa pet laminarnih kabineta,tj. pet radnih mjesta što onemogućuje većoj grupi učenika da istovremeno radi.U prošloj školskoj godini ponuđene su teme za maturalni rad, a dio zainteresiranih učenika uključen je u rad u sklopu školske prakse.

Neposredno uz laboratorij nalazi se prostorija za aklimatizaciju  biljaka sa policama, klimom i odgovarajućom rasvjetom. Tu se nježne biljčice sade u supstrat i počinje prilagodba. U uvjetima „in vitro“ biljka koristi šećer i vitamine iz hranjivih podloga na kojima rastu, a sada razvija vlastiti korijen i listove sposobne za fotosintezu. Učenici u sklopu školske prakse sudjeluju u ovoj fazi rada.

Funkcionalna opremljenost ovog laboratorija i proizvodnja sadnog materijala pruža učenicima ove škole rijetku priliku da upoznaju tehnologiju koja ima budućnost, a trenutno u Hrvatskoj nisu niti studenti Agronomskog i srodnih fakulteta u potpunosti osposobljeni za korištenje tehnologije kulture tkiva pri proizvodnji sadnog materijala.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju