Šumarsko natjecanje u Austriji
Autor: Ivan Lutz, 27. 3. 2010.

5. Alpe-Adria Waldolympiade Steiermark Austria

25.-26. ožujka 2010. godine , Mitterdorf

Steirmark (savezna država ) Republike Austrije.

If you want to be the best,
you must prepare your mind,
not only your body!!

Dr. Andrew Jacobs

Površinom je druga po veličini od devet austrijskih saveznih država. Često se naziva i „zelenom pokrajinom“ („Grüne Markt“), jer je oko 61% njezine površine prekriveno šumama, a slijedećih 25% površina zauzimaju livade, obradive površine , voćnjaci i vinogradi. Najveća rijeka je Mura. Glavni i najveći grad je Graz.

U toj prelijepoj saveznoj državi boravili smo u malom mjestu u  dolini Mitterdorftal , u kojem protječe rijeka Mura  sa 2.500 stanovnika.

Kao uvijek naša ekipa je bila puna pitanja i strahova, kako biti najbolji?

Natjecanje se sastojalo od četiri discipline:

1. Kombinirani prerez trupca
   2. Obaranje i zasijek
   3. Mijenjanje lanca i okretanje vodilice na motornoj pili
   4. Precizni rez.
   5. Samo za najbolje (prvih 12)– kresanje grana

Rezultati natjecanja:

Svaka ekipa je brojala 4 sudionika, a bilo je 19 ekipa, odnosno 76 natjecatelja i evo poretka:

1.mjesto-- Josip Erjavac, 4.  razred- šumarski tehničar učenik srednje škole „M.A.Reljković“ Slavonski Brod- disciplina (kombinirani prerez trupca)

9.mjesto - Zvonimir Štivić 4. razred- šumarski tehničar -učenik srednje škole „M.A.Reljković“, Slavonski Brod , (ukupni poredak zbroj svih disciplina), a samo 12 najboljih sudjeluju u disciplini kresanja grana, tzv. jež.

Tomislav Čavlović i Damjan Koppi , 3.razred –šumarski tehničar ove godine razbili su tremu za iduća natjecanja i pomogli ekipi u ostvarivanju konačnog poretka svih tehničkih disciplina.

Sve sadržaje posjetili smo uz prekrasan prijem i primjerena predavanja naših domaćina. Također treba istaknuti aktivnost i zanimanje naših učenika koji su pozorno slušali izlaganja domaćina uz primjereno ponašanje na samom borilištu a i izvan njega. Domaćinima moramo zahvaliti na toplom dočeku, stručna saznanja vezena za aktualnu problematiku šumarstva toga kraja te organizaciju ručka, prekrasnog druženja kako bi učenici šumarstvo još više zavoljeli i prenijeli tu ljubav na slijedeće generacije koje dolaze. Ovim sudjelovanjem svake godine napredujemo sve više, tako da se i ove godine možemo pohvaliti iznimnim rezultatima u pojedinim disciplinama, ali svakako moramo još više raditi te iduće godine truditi se polučiti još bolje rezultate. Zahvaljujemo se svima koji su nam u ovim pripremama pomogli i samoj organizaciji( kako ravnatelju Vladi Prskalu , tako i prevoditeljici Julki Baličević , voditeljici tima i profesorici Darii Pinjuh Budisavljević te našem suradniku i treneru Dragi Dobenku),jer bez njih ovo sve ne bi bilo moguće. Uz  našu ekipu  svi su strahovi iščezli.

Suradnjom otvaramo budućim natjecateljima vrata u bolju budućnost i konkurentnost na tržištu rada. Samo tako možemo postići zavidnu stručnu, nastavnu i pedagošku zadaću a natjecateljima otvoriti još jedan dodatni dio  ljubavi za šumu koja diše.

Što bi rekao naš ravnatelj "zlatna sredina" pa je takva bila i naša pozicija 10. mjesto ekipe .

Hvala, ravnatelju i profesorima, jer su nam otvorili nove vidike te  međunarodna prijateljstva.

Ove godine očekuje nas i veliko Državno natjecanje šumarskih tehničara u Karlovcu, te se učenici sa mentorom naveliko pripremaju. Možemo samo poželjeti puno uspjeha Moniki Jakobović i Zvonimiru Štiviću i držimo im palčeve.

Sudionici natjecanja:

1. Erjavac Josip