preskoči na sadržaj

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

Login
 

Tražilica
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2010.

Ukupno: 678740

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
I Ja sam mobilan, I ja sam Da Vinci-jev
Autor: Ivan Lutz, 1. 10. 2012.

Leonardo da Vinci

MLAD-SVESTRAN-USPJEŠAN

Autor: Tadej Petrić 25.09.2012.

Kao učenik srednje škole Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu sudjelujem u programu agencije za mobilnost kroz projekt "Leonardo Da Vinci". Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja provodi i promovira programe  unije u području obrazovanja, znanosti i mladih.  Usmjerena je podizanju kvalitete sustava prvenstveno njegovom internacionalizacijom, odnosno jačanjem instrumenata mobilnosti u svrhu učenja i usavršavanja, što u konačnici čini njezinu misiju....


Petnaest učenika četvrtih razreda putuje u Dublin po dvotjedno iskustvo. Pod pokroviteljstvom početnog strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (IVT)  ondje ćemo dobiti priliku živjeti životom Iraca. Stanovat ćemo u obiteljima, raditi u tvrtkama odabranim prema našim osobnim prioritetima, upoznati kulturu, poboljšati znanje jezika i steći nove vještine te se osvježiti novim znanjem. Meni, kao učeniku završnog razreda najviše komplimentira činjenica da ću dobiti nove prilike, nove prijatelje i imati nova sjećanja. Unazad nekoliko tjedana pripremamo se za ovaj pothvat kroz poduke iz kulture pod palicom pofesorice Silvije Raguž, iz engleskog jezika pod vodstvom prof. Jasne Vujčić i pedagoških priprema koje vodi prof. Daria Pinjuh-Budisavljević. Time stvaramo potrebna predznanja i prilagodbe za vrijeme neke druge vremenske zone, nekog sličnog, a tako različitog života koji za nas počinje 7. listopada kada krećemo put Irske, odnosno kada postajemo mobilni i ulazimo u jednu veliku, opširnu i nadasve važnu životnu priču .

                Sudjelovanjem u aktivnosti potprograma Leonardo da Vinci (MLAD-SVESTRAN-USPJEŠAN), korisnici imaju mogućnost  primjeniti novostečena znanja, značajno doprinijeti radu matične ustanove, vlastitoj zapošljivosti na tržištu rada te samom gospodarstvu. Potprogram Leonardo da Vinci omogućava prijenos dobrih praksi i inovacija u gospodarstvu između država sudionica,u našem slučaju govorimo o suradnji između Hrvatske i Irske.

                Sama stručna praksa odvijati će se u tvrtkama za koje su pokazali zanimanje naši učenici u prethodnim testiranjima koja su obavljena do sada. Alaymont International iz Dublina  usko surađuje s lokalnim grupama za zapošljavanje, neprofintim organizacijama i mjesnim grupama za razvoj poduzetništva. Kao Leonardo partneri rade već osamnaest  godina i u tom periodu vremena osigurali su smještaj za veliki broj učenika i nastavnika iz različitih područja strukovnog obrazovanja.

 

NAZIV PROJEKTA:   Mlad-Svestran-Uspješan

AKRONIM PROJEKTA:STIMULUS

BROJ PROJEKTA: 2012-1-HR1-LEO01-01808

PROGRAM: Program za cjeloživotno učenje.

POTPROGRAM: Leonardo Da Vinci mobilnost-početno strukovno obrazovanje (IVT).

NOSITELJI: Daria Pinjuh Budisavljević, Jasna Vujčić, Silvija Raguž i Tomislav Ferić

TRAJANJE PROJEKTA: 2012.-2013.

TIP AKTIVNOSTI: Mobilnost učenika i početno strukovno usvršavanje.

MJESTA IZVOĐENJA STRUKOVNE PRAKSE: Irska-Dublin

ZEMLJA PARTNER U PROJEKTU: Irska

CILJ:

   IVT projekt Mlad-Svestran-Uspješan,osmišljen je  kao dio nastavnog plana kojim bi se učenicima trećih i četvrtih razreda, smjerova poljoprivredni tehničar/fitofarmaceut,šumarski tehničar i ekološki tehničar, omogućilo obavljanje stručne prakse u Irskoj.

     Osnovni i najvažniji cilj ovog programa je buduće naraštaje što prije upoznati sa načinom rada i života u EU te na taj način približiti Hrvatsku europskim standardima i načinu života:  Stjecanje novih saznanja i razvoj vještina i  upravljanju prirodnim dobrima (parkovima i zelenim površinama) ,te stvaranje i oblikovanje parkova različitih funkcija. Atraktivnost strukovnog obrazovanja i implementacija novostečenih znanja bili  bi od gospodarskog značaja posebno za Brodsko-posavsku županiju. proširiti stručna saznanja i razviti vještine koji se odnose na područje upravljanja kultiviranim zelenim površinama i parkovima, na stvaranje i oblikovanje parkova i pridavanje višestrukih i održivih funkcija takvim prostorima(Marlay Parku i Cabinteely Parku pod vodstvom tvrtki Landshapes i Doyle's nurseries).

                Polaznicima bi se omogućila razmjena i promicanje znanja i usavršavanje praktičnih vještina. Dobili bi neposredan uvid u potrebu uvažavanja socioloških, ekonomskih, ekoloških i kulturoloških zahtjeva pri upravljanju. Učenici bi po povratku bili u mogućnosti proslijediti svoja saznanja kolegama iz razreda kroz prezentacije.

Smatramo kako bi ovim projektom učenici, osim stjecanja stručnih znanja i vještina, dobili poticaj za bolje učenje stranih jezika tijekom školovanja. Sama interakcija s obiteljima u kojima su smješteni i tvrtkama u kojima bi radili strukovnu praksu,  povećali bi učeničke jezične i socijalne kompetncije te ih bolje pripremilo za europsko tržište rada. Polaznici bi dobili uvid u drugačiju psihologiju pristupa radu i organizaciji rada.Polaznicima će dobiti mogućnost osobnog razvoja i otkrivanja vlastitih sposobnosti i sklonosti.

FINANCIRANJE:

Sve troškove putovanja učenika i profesora  pratitelja osigurava Europska komisija koja dodjeljuje novac za provedbu projekta školama sudionicama. U našoj zemlji, posrednik između Europske komisije i škole je Agencija za mobilnost i programe Europske unije.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju