Naša škola - domaćin drugog susreta Comenius partnera
Autor: Ivan Lutz, 5. 1. 2012.

Drugi susret Comenius projekta „ Option varitey for improvement- entrepreneurship“  održan je u našoj školi. Predstavnici sedam europskih zemalja sudionica projekta boravili su u Slavonskom Brodu u razdoblju od 12. do 16. prosinca 2012. godine.  Osim nastavnika, u posjet su stigli i učenici iz Bugarske, Poljske, Turske, Rumunjske i Italije koji su bili smješteni u obiteljima naših učenika. Projektne aktivnosti počele su u ponedjeljak, 12. prosinca 2012., u amfiteatru škole dobrodošlicom našeg ravnatelja, nastavnika i učenika. Slijedila je kratka priredba koju su pripremili učenici. Sve je oduševio školski tamburaški sastav i izvedba tradicionalne glazbe. Naši nastavnici, sudionici projekta, proveli su partnere kroz školu, školski vrt i školsko gospodarstvo. Nakon obilaska škole, učenici iz škola partnera predstavili su vlastite škole putem videa i ppt - prezentacija. U školi je bio pripremljen i ručak poslije kojeg je odrađena radionica odabira loga projekta. Pobjednički logo pripremili su rumunjski učenici.

Utorak, 13. 12. 2012., bio je dan posjeta glavnom gradu Hrvatske. Obilazak Zagreba i njegovih znamenitosti te Božićnog  sajma bio je odličan predah od zadataka koji su uslijedili već sljedeći dan. Glavna tema susreta u srijedu, 14.12. 2012., bila je nezaposlenost. Svi sudionici su predstavili ekonomske probleme i nezaposlenost u regijama iz kojih dolaze. Bilo je zanimljivo usporediti stope nezaposlenosti u različitim europskim zemljama. Izlaganju je prisustvovao i zamjenik gradonačelnika koji je prepoznao važnost ovakvih susreta i bavljenja problematikom nezaposlenosti u razdoblju ekonomske krize. Učenici su dali ideje za smanjenje nezaposlenosti koje se nadaju ostvariti u budućnosti. Poslijepodne je prošlo u obilasku Slavonskog  Broda (tvrđava s programom „living history“, samostan, galerija Ružić…), a večer u druženju učenika i nastavnika uz karaoke program.

Posljednji dan susreta posjetili smo Vukovar i Ilok, te tako upoznali goste s našom poviješću. Mnogi su bili iznenađeni, jer o njoj jako malo znaju. Daljnje upoznavanje i druženje nastavilo se uz tradicionalna hrvatska jela i glazbu na oproštajnoj večeri. Gosti su naš grad napustili tužni zbog rastanka, ali zadovoljni zbog stečenih novih znanja i poznanstava  te u iščekivanju sljedećeg susreta u Italiji.